Ne yapıyoruz?

Karşıyaka One Team kimdir?

Gönüllülerden oluşan ve sosyal sorumluluk projelerini destekleyen bir koşu grubudur. Bir spor kulübü değildir.

 

Neler yaptık?

Karşıyaka One Team 2016’da 382 koşucusu 2017’de 780 koşucusu ile Türkiye’nin en kalabalık koşu gruplarından biri olarak omurilik felçlisi koşucuları ile sosyal farkındalık yaratmak amacında.

Sosyal sorumluluk projelerinden neyi destekliyor?

Tekerlekli sandalyeli engelli bireyleri spora ve sosyal hayata kazandırmak için koşuyor. TOFD ve ADIM ADIM işbirliği ile tekerlekli sandalyeli bireylere maraton sandalyesi veya uygun olan tekerlekli sandalye sağlayabilmek amacıyla

Bir Ufak Manifesto

Şimdi belki de soruyorsun ben nereden başlayacağım; e hadi başlayalım!

1. Sitemizi ziyaret etmekle İLK ADIMI atmış bulunmaktasınız.

2. İkinci olarak buradan Karşıyaka One Team hakkında bilgi edindikten sonra –bize katıl- sekmesinden Kayıt Formunu doldurarak katılımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

3. Sosyal yaşam tarzınızda ister düzensiz fiziksel aktivitelerde (sedanter birey), isterse aktif spor faaliyetleri içerisinde bulunun aramıza katılmadan önce mutlaka yapmayı düşündüğünüz spor aktiviteleri için ilgili sağlık kontrollerini “kesinlikle” yaptırmalısınız. Dolayısıyla Karşıyaka One Team’de sağlık destekçisi ATAKALP KALP SAĞLIĞI HASTANESİ ile yaptığı anlaşma gereğince yaklaşık 3 ayda bir sporcularımızı periyodik olarak gerekli tüm testlerden geçmesini sağlıyoruz. Bununla ilgili olarak bizlerle iletişime geçmenizi öneririz.

4. Spor aktiviteleri sırasında herhangi bir sağlık problemi yaşamamanız adına yukarıda bahsi geçen konuyu dikkate almanızı önem arz ederiz. Bizlerle spor faaliyetlerinde bulunurken gerek kendi lehinize gerekse Karşıyaka One Team lehine olası bir takım öngörüler adına bir defaya mahsus olmak üzere sizlere verilecek KARŞIYAKA ONE TEAM KOŞU ANTREMANI – RİSK KABUL BEYANNAMESİ’ni doldurmanız gerekmektedir.

5. Koşu antrenmanlarımız talep eden herkese açıktır. Takımımızda ilk defa spor yapacak sedanter bireyden, dezavantajlı (engelli) bireylere kadar herkese hitap etmekteyiz. Amacımız sportif faaliyetler ile daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam oluşturmak.

6. Karşıyaka One Team bugüne kadar bünyesinde spor yapmış 1283 sporcusu ile Türkiye‘nin en kalabalık koşu takımıdır. Bünyesinde 40 tekerlekli sandalyeli sporcusu, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ve Adım Adım işbirliği ile açtığı bağış kampanyaları ve yarattığı sosyal farkındalık ile Türkiye ‘nin önde gelen spor organizasyonlarından biridir. Misyonu “daha çok insana dokunabilmek” anlayışı ile sloganı her zaman ‘İyilik Peşinde Koş!’ olmuştur.

7. Koşu antrenmanına gelmeden önce Strava uygulamasını (telefon ya da saat) aktif hale getirmen ve özellikle uygulamadaki club kısmından ‘Karşıyaka One Team’ seçeneği ile koştuğun mesafeyi, hızını ve uygulamanın sunduğu pek çok kişisel performansına yönelik istatistik kaydını veri olarak saklamana katkıda bulunmuş olursunuz. Bu veriler ile antrenörlerimiz resmi yarışlarda size özel önerilerde bulunabilecek ve yarış performansınızın geliştirilmesine katkı sunarak istatistikleriniz sonucunun katma değere faydasını somut olarak gözlemlemenizi sağlayacaktır.

8. Koşu yeri ve saati bilgilerini sosyal medya hesaplarımızdan ve whatsapp gruplarımızdan her hafta düzenli olarak duyurulmaktadır.

9. Hafta sonu (Pazar günü) olacak olan antrenmanımız sadece kış aylarında gerçekleştirilmektedir.

10. Duyurusu yapılacak olan zaman için antrenman saati koşuya başlama saati olarak değil “buluşma saati” olacağı algılanmalıdır. Dolayısıyla farklı yerlerden ortak buluşma yerine intikal etmesinden kaynaklı olarak herkes için çeşitli handikaplar (engeller) olacağından 10-15 dakika kadar ısınma ile beklenme durumu da olabilmektedir.

11. Boyozcular – Çiğdemciler – Kumrucular – Gevrekçiler’den oluşan ve koşu hızları ile mesafeleri değişen 4 ayrı grubumuz mevcuttur. Bu gruplar ile ilk defa koşacak olan sporcudan düzenli antrenman yapan tüm sporculara hitap etmektedir. Resmi yarışlara hazırlık dönemlerinde ve kış mevsiminde hafta sonları antrenman mesafesi antrenörümüzün tavsiyesi ile 10-15k’ya kadar çıkabilmektedir.

12. Olağanüstü hal, hava muhalefeti olmadığı sürece koşularımız her hafta yapılmaktadır.

13. Yanınızda koşu sonrası için yedek giyecekler, atıştırmalıklar, ter havlusu vb.. eşyalar getirmenizi tavsiye ederiz.

14. Her antrenmanda eşya bırakacak bir yer, kilitli bir araç ya da eşyaların başında kalacak biri önceden ayarlanmış olur. Ancak olası bir takım kayıpların önüne geçilmesini ve söz konusu kayıpların oluşmamasının yine kendi sorumluluğunuzda olacağını da hatırlatırız. Bununla ilgili olarak Karşıyaka One Team sorumlu tutulamaz.

15. “Sponsor etkinlikleri” kapsamında erkek ve kadın sporculara ayrı ayrı olacak şekilde ayda 1 kez olmak üzere antreman sonrası ödüllü yarışma düzenlemekteyiz.

16. Zaman zaman aramızda olmayı düşünenlerce “çok havalı ve profesyonel duruyorsunuz sizi profesyonel bir kulüp sanmıştık” şeklinde söylemlerle karşılaşmaktayız. Bilinmesini isteriz ki çoğumuz sizler gibi amatör ruhla sporun ‘iyileştirme’ ile yeri geldikçe de eğlence maksadıyla bir araya gelmiş spora gönlünü vermiş kişilerden oluştuğumuz vurgusuyla katılmak isteyeni davet etmekten mutluluk duyuyoruz.

17. Genellikle her pace grubunda yeni katılanlardan kaynaklı ve tecrübeli koşucu ya da sistemli olarak üst gruba geçildikçe (Boyozcular – Çiğdemciler – Kumrucular – Gevrekçiler) kalabalık oluyoruz. Fakat bu sayısal çokluk halindeyken bile “düzeni bozmayız” bir birimizle tanışır, grup düzenini bozmadan koşu sırasında muhabbet edebiliriz. Her defasında yeni insanlar tanımak en sevdiğimizdir.

18. Aklınızda bulunmasını istediğimiz bir konu da koşu antrenmanı esnasında diğer arkadaşlarının koşu temposuna her zaman saygı gösterilmesidir. Koşuya önce hızlı gruptan başlanarak her defasında 1-2 dakika arayla diğer gruplar arka arkaya çıkmaktadır. Her gruptaki koşucu önden giderlerse geriden gelenlere gerektiği yerde destek olur ve onların temposunda birlikte ilerlemelidirler. Birlikte başlayıp birlikte tamamlarız. Karşıyaka One Team koşucusu ‘geride adam bırakmayız!’ düsturu ile hareket etmelidir.

19. Düzenli antrenmanlardan sonra artık hedef belirlemekle prensiplerimizi ortaya koymanın zamanı gelmektedir. Gerek yurt içi gerekirse yurt dışı resmi yarışmalarda bulunmak adına Karşıyaka One Team teknik kadrosuyla planlı programlı bir süreci başlatabilmektedir. Bunun için organizasyonun adını belirlerler, özellikle whatsapp ile KARŞIYAKA ONE TEAM”BİLGİ” grubundan duyurusunu yaparak talep eden kişiyi o grup içerisine ekleyerek her türlü bilgi akışının yer alacağı (görsel medya dahil) etkinlik grubunun oluşmasını sağlarız. (takvimimiz gereğince örneğin 9 EYLÜL YARI MARATONU, İSTANBUL MARATONU grupları gibi)
Bu bilgilendirme ve kurallar bütünlüğü içerisinde sizden neredeyse tek beklentimiz gerçekten tek tek herkesin EĞLENCELİ, KEYİFLİ VAKİT GEÇİRMESİ temennimizdir.

Çünkü eğlenirsen keyif alırsın, keyif alırsan birlikte güçleniriz. Tıpkı spor literatüründe denildiği gibi “kullanmadığını yitirirsin” !

Karşıyaka One Team Bir  Koşu Kültürü

 

  • KOŞUYORUZ
  • EĞLENİYORUZ
  • SOSYAL FARKINDALIK YARATIYORUZ

SENDE ARAMIZA KATIL

Sayılarla Karşıyaka One Team

  • Koşucu
  • Tekerlekli Sandalyeli Sporcu

ANTRENÖRLERİMİZ

Mert ONARAN
Mert ONARAN
Antrenör
Antrenör Mert ONARAN  
facebook
twitter
instagram
youtube
linkedin
phone